Thajský Nový rok- oblievačka ako na Veľkú noc na Slovensku

Autor: Júlia Ngová | 17.4.2017 o 16:35 | (upravené 17.4.2017 o 16:58) Karma článku: 5,13 | Prečítané:  1799x

Veľká noc a Thajský Nový rok sú dve úplne odlišné veci, no jedno majú spoločné-veľa vody. Thajský Nový rok začína 13.4. a končí 15.4. Voda tu symbolizuje očistu.

Vodná streľba z pick-upu (Júlia Ngová)
Ani motorka neostane ušetrená. (Júlia Ngová)
Boj na ulici

Kvalita fotiek je nižšia,lebo lepší fotoaparát som pre istotu nechala na izbe a zobrala so sebou len mobil.

Už hneď ako sme prišli, som sa bála obliatia, lebo sme mali všetky veci v batohu, vrátane fotoaparátu,mobilu,pasov..... Na uliciach sa dali kúpiť vodotesné vrecúška za 20 BHT, ktoré však maximálne poňali mobil a peniaze. Našťastie nás nikto neoblial, ale šošovky som od tej doby mala vytiahnuté, aby som nedostala infekciu, a taktiež voda by sa nemala dostať do úst, lebo nie sme podľa mňa dostatočne zvyknutí na ich vodu. Vodné bitky boli takmer na každej ulici, začínali sa už po vystúpení z metra, každý so sebou nosil detskú vodnú pištoľ naplnenú vodou. Na uliciach striekali malé deti z bazénov, starší striekali priamo hadicou. Poliaty bol každý, kto prechádzal okolo, či už na motorke, v aute alebo v tuk tuku. Zábavu z toho mali hlavne mladší, keď oblievali a zároveň tancovali na ulici celí mokrí. Na tvár nám namazali krém s prianím Šťastného Nového roka. Niekde som čítala, že sa polievajú len nohy, no častokrát sme to schytali celí. Starší ľudia sa nepolievali, maximálne im do rúk niekto vlial trochu vody. Niekedy chodievali ľudia s pick-upom a na ňom mali veľké vedro s vodou a polievali priamo z idúceho auta.

Piesok od veriacich (Júlia Ngová)
Oblievanie buddhu vodou (Júlia Ngová)

V chrámoch prebiehali sviatky o niečo komornejšie. Sochy buddhov stáli v rade a veriaci postupne chodili od jedného k druhému a polievali ich trochou vody. Mnísi kropili vodou a požehnávali okoloidúcich. Veriaci si priniesli piesok a stavali malé kôpky ozdobené ružou a vlajkou. Spýtala som sa jednej Thajky, prečo to robia a ona mi vysvetlila, že celý rok ľudia odnášajú piesok z chrámu na topánkach, a preto ho tam teraz idú znovu vrátiť. Ruža je len ako ozdoba. 

Niekde som čítala, že keď sa zotmie, už by sa nemalo polievať. Nie vždy to bolo dodržané, ale väčšinou o ôsmej, keď už bola úplná tma, vodné bitky už skončili. Väčšina domácich obchodov bola v tom čase zatvorená, všetci chceli oslavovať. Nesmie sa zabudnúť na slušné oblečenie, žiadne bikiny sa počas oblievania na ulici nenosia.

Voda niekedy príjemne ochladila v horúčavách, inokedy mokré oblečenie bolo nepríjemné v plne klimatizovanom metre a vlaku. Ale najlepšie bolo,keď sme videli,akú majú všetci radosť a oslavujú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Rusko a my - naozaj sme nepoučiteľní?

Čo by sme mali vedieť o Putinovom režime.


Už ste čítali?