Santorini so študentským rozpočtom

Autor: Júlia Ngová | 31.3.2017 o 21:12 | (upravené 31.3.2017 o 21:48) Karma článku: 10,75 | Prečítané:  8899x

Možno vás to prekvapí, ale Santorini sú také krásne ako na obrázku. Vládne tam neskutočná atmosféra po celý rok a asi je to ten najkrajší ostrov na celom svete.


Ako sa tam dostať? My sme prileteli z letiska z Atén, po tom, čo sme v Aténach strávili pár dní, ale o tom napíšem v inom článku. Taktiež lieta priama linka z Brna, to som sa dozvedela až trochu neskôr, možno je o niečo drahšia. Ak kúpite letenky v predstihu alebo so špeciálnou zľavou, môže vás to stáť 100-200 eur, podľa toho aké budete mať šťastie. Nás to z Atén stálo menej ako 100 eur a do Atén sa dá veľmi lacno zaletieť priamo z Bratislavy. Let je krátky trvá len hodinu. Ak sa rozhodnete iba naotočku zastaviť, letenky sa dajú nájsť z Atén za 50 eur, aj také som videla, vyrazíte skoro ráno cca o siedmej a do Atén priletíte v neskorších večerných hodinách. Ďalšou možnosťou je ísť tam loďou, tak mi to odporúčala moja kamarátka z Grécka, ale tým, že som nemala toľko času, letecky to pre mňa bolo výhodnejšie. Ona chodieva loďou a povedala, že to je preto, lebo plaviť sa tak dlho pomedzi rôzne iné malé ostrovy, je neskutočne krásne a relaxujúce.


Santorini sa skladá z viacerých dedín, ostrov má tvar polmesiaca, ak to zoberieme zjednodušene. Keď dorazíte na ostrov, z letiska si musíte kúpiť lístok do dedinky Fira , to je taký dopravný uzol, môžete sa tam ubytovať, sú tam reštaurácie a obchody. Už tu sú svetoznáme biele domčeky. My sme vystúpili, zašli si do potravín kúpiť vodu, tá je tu dosť drahá- okolo 2 eur veľká fľaša. Ale potraviny neboli až tak drahé a hlavne, čo nás potešilo, boli tam aj reštaurácie ako v Aténach, kde predávajú kebab a grécky šalát, hneď nám padla do oka reštaurácia Obelix, kde grécky kebab v žemli bol skutočne lacný a zasýti. Vychutnali sme si raňajky na schodíkoch pri pláži, pozorovaním centrálne situovaného sopečného ostrovčeka. Santorini niekoľkokrát zasiahol výbuch sopky, no obyvatelia sú natoľko húževnatí, že znovu vystavali nádherné príbytky.


Ak chcete ísť do dedinky Oia, tá je najznámejšia a nachádza sa tam najviac bielo-modrých kostolov a domčekov. Znovu si musíte kúpiť lístok a pokračovať, pri každom prestupe platíte od 1,30-1,70 podľa toho, ako ďaleko idete. Z dedinky Fira sa dostanete aj na Perivolos beach, tam sme bývali my. Myslím, že jedine tam sú príbytky za rozumnejšiu cenu, ale veľa ľudí tam nebýva, lebo sa tam nachádza len pláž a dá sa tam kúpať, biele domčeky na kopcoch tam nie sú. Bývanie vo Fire alebo v Oii, pre nás ako študentov nebolo najlacnejšie, možno sa niekedy dá nájsť nejaká akcia, ale sú väčšinou luxusnejšie a častokrát s pekným bazénom alebo s vírivkou s výhľadom už na vyššie spomínaný kráter sopky- kaldera- priehlbina naplnená vodou, ktorá je stále aktívna.


Fira je preslávená množstvom oslov, ktorí vás kľukatou cestou môžu priviesť  až k prístavu. Ostrov Santorini je dosť členitý, a preto sa kedysi používali na prepravu.


Oia je ľudnatá, nájdete tam viac turistov prechádzajúcich sa uličkami, ale nenechajte sa odradiť, nie je to až také zlé, turisti sú teraz všade, každý cestuje a pekné miesta sú veľakrát plné. Prechádzkou po meste môžete stráviť celý deň, fotiť Santorini z každého uhla a neomrzí vás to ani v tom teple pod slnkom. Môžete navštíviť kostolíky a mlyny nachádzajúce sa na ostrove.


Ak chcete vidieť preslávený západ slnka na Santorini, tak neuvidíte ho v Oii, pretože dedina je situovaná ku kráteru sopky a slnko zapadá za kopec. No ak sa vrátite do Firi, tam si západ slnka vychutnáte naplno. Západ slnka sa dá pozorovať aj z lode.


Oblasť Perivolos sa nám páčila, hotel nás stál 14 eur na noc, bol tam aj bazén, chodili sme sa kúpať aj k moru, ktoré bolo pár metrov od hotela, pláž je s drobnými čiernymi kamienkami, na pláži veľa drahších reštaurácií, pobrežie je dlhé a obchod s potravinami nie je vzdialený. Kúpať sa chodí aj na južný cíp ostrova na Akrotiri, tam nájdete pláž červenú a bielu. Červená má farbu ako tehla a na bielu pláž sa dostanete tak, že si zoberiete loď z červenej pláže, inak sa na bielu pláž nedá dostať. Na Akrotiri je archeologické múzeum, ktoré je tiež hojne navštevované, zachovali sa tam fresky a predmety Minojskej kultúry.


Cesta autobusom môže byť niekedy v zákrutách divoká, cesty sú úzke a členité. Majitelia hotelov nemajú radi, ak turisti lezú po strechách domov, lebo musia svoje príbytky udržiavať a natierať bielou farbou oveľa častejšie a turisti veľakrát prekračujú medze slušnosti a fotia sa na strechách domov a videli sme ako ich jedna staršia Grékyňa  zaháňala metlou. Benzín je tu veľmi drahý, tým, že sa musí privážať loďou, neodporúčam preto požičanie motoriek ani auta. Ideálny čas na návštevu sa považuje mesiac Máj, lebo ešte nie sú priveľké horúčavy, no my sme boli v lete.  Ale pokiaľ chcete zažiť niečo netradičné, vydajte sa na ostrov cez Veľkú noc. V noci tam na strechách horia malé ohníky a videla som raz nočné video so svetielkujúcim mestom a myslela som, že sa ohne rozhoria každý večer, ale potom mi miestni vysvetlili, že je to len v období Veľkej noci počas osláv. Určite budete svedkom svadieb alebo svadobného fotenia, toto miesto je tak fotogenické a romantické, že sa týmto párom vôbec nečudujem.


Takže ak stihnete kúpiť lacné letenky a zajednáte si lacné ubytovanie- väčšinou Perivolos, prežijete dovolenku ako sa patrí. Stravovať sa dá aj lacno, stačí ak pohľadáte viac reštaurácií alebo si niečo sami uvaríte a môžete spoznávať krásy tohto ostrova.

Pre viac informácií som založila stránku https://www.facebook.com/addicted2travelin, kde budem postupne pridávať fotky a informácie z ciest. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Rusko a my - naozaj sme nepoučiteľní?

Čo by sme mali vedieť o Putinovom režime.


Už ste čítali?