Vietnam-krajina vychádzajúceho draka 2.časť

Autor: Júlia Ngová | 25.3.2017 o 10:24 | Karma článku: 6,85 | Prečítané:  2143x

O tom, ako sme boli zamknutí v zakázanom cisárskom paláci v meste Hue a o tom, aké to majú niekedy turisti ťažké vo Vietname.

 

Z Hanoja sme sa prepravili do Da Nangu letecky. Da Nang je moderné mesto, prosperuje vďaka terajšiemu starostovi.  Ikonou mesta je most v tvare draka. Cez víkend vo večerných hodinách predvádza svetelnú show, keď mení farby a z úst draka šľahá skutočný oheň a voda, je to veľká atrakcia, stojí tam zástup ľudí, hrá hudba a popíja sa kokosová voda. V Da Nangu sa oplatí vyskúšať pláž a more, sú veľmi čisté a udržiavané. Môžete vidieť rybárov loviacich ryby v okrúhlych bambusových lodičkách, ktoré som bohužiaľ neodfotografovala, lebo som si na pláž nezobrala ani mobil.


Blízko Da Nangu sa nachádzajú Ba Na Hills, je to moderný lunapark s množstvom atrakcií. Dostať sa tam dá lanovkou, kde je pekný výhľad. Vnútri sa nachádza kvetinová záhrada, budhistické chrámy,múzeum voskových figurín, lunapark, taktiež sú tam napodobeniny európskych a ázijských pamiatok, takže tam nájdete čínske chrámy, ale aj Notre dame z Paríža, či katedrála z Florencie. Vstupné je však podľa mňa zbytočne drahé.


Čo sa mi páčilo asi najviac je mesto Hue, ktoré reprezentuje panovnícke mesto, je to symbol starého Vietnamu. Tam sa po prvýkrát začalo nosiť Ao dai- vietnamský kroj a doteraz sa tam šije, taktiež špicaté klobúky v najlepšej kvalite môžete kúpiť priamo v Hue a veľa tradičných ozdobných predmetov. Palác v Hue by som prirovnala k zakázanému panovníckemu mestu v Pekingu. Vládli tu čínski cisári z dynastie Ngyuen a vstup do tohto komplexu bol prísne zakázaný, chodil tam len panovník, konkubíny a sluhovia. Vojaci nikdy neuzreli panovníkovu tvár, len málokto mal takúto výsadu. Za anglického sprievodcu si musíte priplatiť. Prevedie vás komnatou s panovníckym trónom, vstúpite do chrámu, kde sa modlí, ukáže vám bránu, ktorou chodil cisár tajne večer von, dostanete sa do miestnosti, kde sú obrazy všetkých 13 cisárov, ale oficiálneich je iba 12, lebo posledný bol pod vplyvom francúzskych kolonizátorov. Ukáže vám viac než 2000 rokov starý strom pripomínajúci lietajúceho draka. Taktiež sme videli poškodené fresky a stopy po streľbe, keď počas Vietnamskej vojny sa tento tuhý boj dostal až za hradby zakázaného mesta a navždy poškodil niektoré komplexy budov a týmto zničil niektoré časti tejto historickej pamiatky.

 

 

 

My sme prišli dosť neskoro, až o pol piatej večer, palác zatvárali o šiestej. Neskoro sme prišli preto, lebo vo Vietname cesta z Da Nangu do Hue má len 100 km, čo sa dá stihnúť za 2 hodiny, no jazdí sa tam veľmi pomaly a každá trasa trvá dvakrát, ak nie trikrát viac, čo ma strašne iritovalo, keď sme sa na ceste pohybovali rýchlosťou 50 km za hodinu. Výhodou bolo, že tam bolo minimum turistov, no mali sme málo času na prehliadku tohto jedinečného miesta. Keď sme vybehli ešte pozrieť do záhrad, brány sa pomaly zatvárali, čo sme netušili, mysleli sme, že ešte máme trochu času. Prišli sme k štyrom bránam a boli zatvorené, nemohli sme nájsť žiadneho strážnika, zakázané mesto pomaly zahalila tma, vyrojil sa hmyz a žaby. Po hodine hľadania sme našli strážnika, ktorý nás vďakabohu pustil von jednou zadnou bránou. Toto bol asi najadrenalínovejší zážitok vo Vietname, kedy nám hrozilo, že noc strávime na tomto mieste pretkaným históriou.

 

 


V okolí Hue by ste mali určite navštíviť Thien Mu Pagodu. Je to nádherná stavba, nachádza sa tam veľká socha korytnačky a  veľký zvon-gong. Ide v podstate o chrámový komplex. Môžete zazrieť mníchov v chrámoch, no my sme stihli vidieť len jedného, lebo ostatní mali práve čas modlenia. Mnísi majú rôzne farebné rúcha, ktoré prislúchajú k jeho hodnosti, novici majú sivé rúcha a ostatní starší mnísi majú žlté alebo hnedé.  Mnísi z Pagody odchádzajú na motorkách, ktoré majú zaparkované blízko chrámov.


 V blízkosti Hue sa nachádzajú komplexy palácov a chrámov, kde sú pochovaní jednotliví cisári v hrobkách. Ak navštívite niektoré, určite neoľutujete, nie je tam veľa turistov. Ako v každom paláci, chráme alebo hrobke, aj tu nájdete hojné vyobrazenia drakov z mytológie.
 Blízko jedného chrámu sme videli predajcov banánov, ktorí vlastnili kúsok pozemku a pestovali tam banány a následne ich predávali. K predajú väčšinou využívajú svoje deti, sú veľmi chudobní. Konkrétne tu boli tri rodiny, pričom jedna rodina mala postihnutého malého chlapca, asi 10 ročného. K nim chodilo najviac turistov kupovať, chlapec bol v zúboženom stave, ležal na hojdacej sieti skoro nahý a z mojich medicínskych znalostí a podľa rozprávania mojej tety, ktorá sa na ochorenie spýtala, som si domyslela, že má asi polycystickú chorobu obličiek. U detí s vedľajších rodín som videla v očiach smútok a závisť, že sa každý pristavil len u tejto rodiny s postihnutým chlapcom a bolo mi to nesmierne ľúto.Jeden z najkrajších palácov je Khai Dinh Tomb- hrobka cisára Khai Dinha. Palác je postavený v štýle Versailles, inšpirovaný európskym štýlom. Je takmer celý čierno-sivý, čo vyzerá zvonku veľmi zaujímavo. Vidieť môžete dobové fotografie cisára, jeho trón a pracovný stôl. Na nádvorí sú sochy vojakov a učených radcov.
 

 


Čo sa mi dosť nepáčilo je, že chcú využiť turistov v niektorých oblastiach, najmä v Hue. Zvyšujú ceny pri každej príležitosti a nedá sa s nimi dohovoriť. Čo sa mi už vôbec nepáčilo,že nás považovali za úplných turistov, lebo nerozprávame po vietnamsky a dokonca aj nášho otca považovali za cudzinca a pýtali zaňho vstupné ako za zahraničného hosťa, pritom sa vo Vietname narodil a vietnamčinu ovláda. Bolo to veľmi nepekné a nepríjemné a keď sme boli nakupovať suveníry a ostatné veci, tak sme museli byť ticho, aby na nás nespoznali, že nerozprávame po vietnamsky a iba sme našej rodine prstom vždy ukázali, čo si chceme kúpiť a oni sa medzitým s predajcami rozprávali po vietnamsky. 
Čo určite odporúčam pri návšteve exotického Vietnamu je navštevovať parky a skoro ráno zazriete seniorov tancovať a cvičiť, sú veľmi aktívni a stojí to za obdiv a inšpiráciu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Rusko a my - naozaj sme nepoučiteľní?

Čo by sme mali vedieť o Putinovom režime.


Už ste čítali?